Uchyłek Meckela

SCYNTYGRAFIA PRZEWODY POKARMOWEGO – UCHYŁEK MECKELA

Scyntygrafia przewodu pokarmowego uchyłka Meckela to badanie wykonywane w celu uwidocznienia ektopicznej śluzówki żołądkowej położonej w obrębie jelit.  Objawem sugerującym tę patologię są nawracające krwawienia z przewodu pokarmowego o niejasnej etiologii.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej,  trwa ono około 45 minut. Należy być  na czczo. Bezpośrednio po dożylnym podaniu roztworu izotopu technetu-99m (Tc-99m) wykonuje się serię obrazów scyntygraficznych znad obszaru jamy brzusznej. Badanie jest całkowicie bezpieczne, gdyż izotop technetu-99m nie wywołuje uczuleń.

Dawka podawanego izotopu jest bardzo mała, przez co napromieniowanie pacjenta podczas scyntygrafii jest znikome. Można je wykonywać w każdym wieku i powtarzać wielokrotnie.

 

Tak jak w przypadku badań radiologicznych scyntygrafii nie wykonuje się u kobiet w ciąży, a kobiety w wieku rozrodczym powinny mieć wykonywane badanie w pierwszych 10 dniach cyklu (tj. w czasie od 1 do10 dnia od rozpoczęcia miesiączki).

Każde badanie scyntygraficzne wykonywane jest  za zgodą pacjenta lub jego opiekunów. Decyzja o poddaniu się badaniu jest całkowicie dobrowolna, a ewentualna odmowa nie ma wpływu na dalsze świadczenia diagnostyczno-lecznicze.

 


Materiały do pobrania:

 

Ulotka – uchyłek Meckela – scyntygrafia przewodu pokarmowego
Ulotka – Przygotowanie – uchyłek Meckela – scyntygrafia przewodu pokarmowego