Scyntygrafia nerek

Scyntygrafia dynamiczna nerek jest badaniem oceniającym wielkość, kształt i położenie oraz  funkcję wydzielniczą i wydalniczą nerek. Badanie to pozwala uzyskać ważne informacje, takie jak:

  • ukrwienie nerek
  • funkcja wydzielnicza nerek
  • wydalanie moczu z obszaru nerek, moczowodu i pęcherza moczowego
  • wady nerek (brak  lub niedorozwój nerki, zmniejszenie lub powiększenie, nietypowe położenie, nietypowy kształt, wodonercze) zmiany zapalne i pozapalne w nerkach

 


INFORMACJE O BADANIU

Badanie scyntygraficzne nerek jest całkowicie bezpieczne, gdyż ani znacznik ani izotop nie wywołują uczuleń. Izotop technetu Tc99m, z uwagi na małą energię promieniowania i krótki czas połowiczego rozpadu (około 6 godzin), jest  stosowany w badaniach scyntygraficznych na całym świecie od ponad 50 lat.

Napromieniowanie pacjenta podczas badania jest znikome, wielokrotnie mniejsze niż podczas badania radiologicznego typu urografia. Można je wykonywać w każdym wieku (nawet u kilkutygodniowych noworodków) i powtarzać wielokrotnie. Aby przyspieszyć eliminację znacznika z organizmu, a tym samym zmniejszyć czas narażenia na promieniowanie jonizujące, zaleca się, aby po badaniu  zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.

Tak jak w przypadku badań radiologicznych scyntygrafii nie wykonuje się u kobiet w ciąży, a kobiety w wieku rozrodczym powinny mieć wykonywane badanie w pierwszych 10 dniach cyklu (tj. do 10 dnia od rozpoczęcia miesiączki).

Każde badanie scyntygraficzne wykonywane jest za zgodą pacjenta. Decyzja o poddaniu się badaniu jest całkowicie dobrowolna, a ewentualna odmowa nie ma wpływu na dalsze świadczenia diagnostyczno-lecznicze.


Materiały do pobrania:

 

ikona_PDF_Adobe_Reader Ulotka – Przygototwanie – scyntygrafia nerek statyczna
ikona_PDF_Adobe_Reader Ulotka – Przygotowanie – scyntygrafia nerek dynamiczna