Radiosynowektomia

RADIOIZOTOPOWA SYNOWEKTOMIA (RSO)

(Radiosynowektomia) jest zabiegiem polegającym na zniszczeniu zapalnie zmienionej błony maziowej za pomocą promieniowania ß (beta) emitowanego przez radioizotop.

Zobacz filmy:
Radiosynowektomia – Dr Piotr Godek
Kiedy stosować radiosynowektomię – czy radiosynowektomia jest bezpieczna? Dr n. med. Dorota Jurgilewicz

Pod kontrolą USG lub RTG do zajętego procesem zapalnym stawu lekarz podaje radioizotop, który następnie jest wychwytywany przez błonę maziową i wnika w jej głębokie warstwy wywołując lokalną martwicę i włóknienie. W miejscu podania izotopu nakłada się opatrunek uciskowy, a staw unieruchamia w ortezie na 48 godzin. W ciągu kilku miesięcy chorobowo zmieniona maziówka zanika i następuje regeneracja prawidłowej maziówki. Stąd innym terminem określającym tę procedurę jest RADIOSYNOWIORTEZA (RSO), co oznacza radioizotopową odnowę maziówki.

RADIOSYNOWEKTOMIA to metoda od ponad 30 lat szeroko stosowana w krajach zachodnich, u nas także coraz popularniejsza.

Podanie izotopu:
Radioizotop podawany jest w postaci roztworu koloidalnego, z zachowaniem zasad aseptyki. Cząsteczki koloidu są fagocytowane przez komórki zapalne (głównie makrofagi) oraz przez komórki maziówki. Promieniowanie prowadzi do śmierci komórek, a następnie do zwłóknienia błony maziowej. Poprawa następuje po około 3-4 tygodniach u 60% – 80% chorych. Bezpośrednio po podaniu izotopu może wystąpić przejściowe nasilenie dolegliwości. W zależności od wielkości stawu stosuje się następujące rodzaje izotopów,różniące się głębokością penetracji błony maziowej:

Zalecenia po zabiegu: leczony staw powinien być unieruchomiony przynajmniej przez 48 godzin.Bezpieczeństwo: zabieg jest bezpieczny dla chorego i dla osób z jego otoczenia, tzn. że podanie izotopu osobie chorej nie grozi najmniejszym nawet napromienieniem osobom z jej najbliższego otoczenia. Nie wpływa też w najmniejszym nawet stopniu na zwiększenie ryzyka wywołania procesu nowotworowego.Wyniki: w trakcie wieloletniej obserwacji skutków tego rodzaju zabiegów udowodniono, że w  80 % przypadków jest on skuteczny. To oznacza, że nastąpiło znaczące zmniejszeni obrzęku i poprawa ruchomości stawu, a w konsekwencji zmniejszenie dolegliwości.  Optymalny efekt leczenia uzyskuje się po upływie 4 – 6 miesięcy od chwili podania izotopu

Ytr – stawy duże (kolano)
Ren – stawy średnie (barkowy, skokowy, łokciowy)
Erb – stawy małe (stawy rąk i stóp)Wskazania:

 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • zapalenie stawów w przebiegu hemofilii
 • choroba Lyme, choroba Behcet’a, cysta Bakera
 • łuszczycowe zapalenia stawów
 • reaktywne zapalenia stawów
 • zapalenia wysiękowe w przebiegu zmian zwyrodnieniowych
 • przewlekłe wysiękowe zapalenia kaletek maziowych
 • inne artropatie przebiegające z zapaleniem i pogrubieniem błony maziowej oraz z przewlekłym wysiękiem

Przeciwwskazania:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • miejscowa infekcja skóry
 • uszkodzona torbiel podkolanowa

 

RSO - info dla pacjenta-1RSO - info dla pacjenta-2

UWAGA – bardzo ważna informacja dla pacjentów zapisanych na RSO:

RSO jest wykonywane krótko żyjącymi radiofarmaceutykami, które producent dostarcza drogą lotniczą (Nukleomed otrzymuje je rano w wyznaczonym dniu leczenia). Dlatego może się zdarzyć, z przyczyn od nas całkowicie niezależnych, że w ostatniej chwili jesteśmy powiadamiani przez dystrybutora o niemożliwości dostarczenia izotopów na konkretny dzień z powodu problemów z transportem lotniczym lub produkcją. Produkcja radiofarmaceutyków to skomplikowany proces powtarzany w cyklach najczęściej cotygodniowych, bez możliwości magazynowania gotowego produktu (jak to ma miejsce przy produkcji leków nieizotopowych).

Zawsze więc należy się liczyć z możliwością odwołania leczenia i koniecznością uzgadniania kolejnego terminu. Z naszego doświadczenia wiemy, że takie sytuacje zdarzają się przynajmniej kilka razy w roku i dotyczą odbiorców izotopów na całym świecie.


Materiały do pobrania:

 

ikona_PDF_Adobe_Reader RSO – ulotka
ikona_PDF_Adobe_Reader Przygotowanie – Radiosynowektomia stawu kolanowego (Y90)
ikona_PDF_Adobe_Reader Przygotowanie – Radiosynowektomia stawu średniej wielkości (Re186)